20 травня — Всесвітній день метрології

Щороку 20 травня міжнародна спільнота відзначає Всесвітній день метрології. Саме в цей день у 1875 році представниками сімнадцяти країн світу була підписана Метрична Конвенція, яка заклала основу для глобального співробітництва в галузі метрології та в її промисловому, комерційному і соціальному застосуванні. Початкова мета Метричної Конвенції – забезпечення єдності вимірювань в усьому світі – як і раніше залишається сьогодні важливою.

Всесвітній день метрології 2020 року проходить під гаслом: «Вимірювання для міжнародної торгівлі». Таким чином підкреслено важливу роль, яку вимірювання відіграють у сприянні справедливій ​​міжнародній торгівлі, знятті технічних бар’єрів, забезпеченні відповідності продукції стандартам і регламентам, задоволенні очікувань споживачів.

Роль метрології та її стратегічне завдання в процесі глобалізації економіки і торгівлі спрямована на забезпечення умов визнання результатів вимірювань, що дозволяє уникнути повторних вимірів і випробувань, домогтися економії ресурсів, матеріалів, часу, персоналу, фінансів. Внаслідок вирішення цього завдання, створена глобальна система вимірювань, яка утворює пов’язану систему, що забезпечує такі умови, при яких в усьому світі вимірювання виконуються на гармонізованої основі, з необхідною точністю, прозорістю, простежуваністю і в міжнародно-визнаній системі одиниць. Глобальна система вимірювань розглядається як найважливіший інструмент для технічного, торгового і соціального прогресу в XXI столітті.

Базою для розвитку глобальної системи вимірювань є:

  • угода Світової організації торгівлі (СОТ) про технічні бар’єри в торгівлі, виконання якої є центральним завданням міжнародних, регіональних і національних організацій з метрології для усунення бар’єрів в торгівлі;
  • «інтернаціоналізація» в галузі стандартизації та метрології на рівні провідних міжнародних організацій (ISO, ІЕС, BIPM, OIML, ILAC, IMEKO та ін.), та в регіональних організаціях із стандартизації, метрології, акредитації.

Україна 7 серпня 2018 року набула повноправного членства в Метричній конвенції та стала однією із 60 країн-членів. До цього часу з 2002 року наша держава перебувала у статусі асоційованого учасника.

Як повноправний  член Міжнародної конвенції та активний учасник Генеральної конференції з мір та ваг, Україна може брати участь в ключових звіреннях на найвищому рівні, працювати в технічних комітетах Міжнародного бюро мір і ваг (BIPM), користуватися доступом до обмежених розділів сайту BIPM із науковою та стратегічною інформацією, залучати українських фахівців до участі в програмах підвищення кваліфікації, а також користуватися послугами з калібрування національних еталонів, що недоступно для асоційованих учасників. Повноправне членство дозволяє нашій державі звіряти свої еталони з національними еталонами країн-членів Метричної конвенції, що є обов’язковою умовою для міжнародного визнання результатів вимірювань і випробувань, а відтак і для просування української продукції на міжнародний ринок. Адже результати вимірювань кількості та якості сировини і продукції, параметрів безпеки транспорту та навколишнього середовища обов’язково враховуються при міжнародному торгово-економічному співробітництві.

Послання директорів BIPM та OIML